Yarı mat boyalara halk arasında “saten boya” denir. Saten boyalar, yüzey hatalarını gizleme özelliklerinden dolayı macun ya da alçı ile düzeltilmiş yüzeylerde dekoratif amaçlı uygulanır. Kaygan bir yapıda olan saten boyalar, tam silinebilme özelliğine sahiptir. Su itme ve buhar geçirgenliği özellikleri sayesinde suyun boya tarafından emilmesine ve lekelerin silinirken boyaya bulaşmasına izin vermezler.

Saten Boya’nın Avantajları

Saten Boya farklı nedenlerle gerçekleştiriliyor olabilir, amacına bağlı olarak da yapılış nedenleri arasında ortaya çıkabilir. En çok saten boyanın nedenleri ve faydaları aşağıda kısaca belirtilmiştir.

1.Saten Boya mekanları ve çevreyi cazip, çekici ve estetik görünümlü olmasını sağlar. Duvarlarda toz, kir ve hiçbir iz bırakılmaması ve güzel bir görünmesi saten boya ile sağlanır.

2.Saten Boya’nın yararları öncelikle sağlıklı bir ortam yaratılmasını sağlar.Eğer hijyenik bir ortam sağlanmassa bakteriler çoğalır ve bazı zararlı bakteriler hastalıklar ve ölümlere neden olabilirler.

3.Saten Boya duvar yüzeylerini korur. Mobilyaların, halıların, perdelerin vb. daha uzun ömürlü olmasını sağlar. 4.Saten Boya ortamın daha kolay kullanılmasını sağlar, yaşam kalitesini arttırır.